Ceramiczne drewno od kilku sezonów święci tryumfy. Trudno się dziwić – naturalne bogactwo barw, struktur i słojów jest niewyczerpanym źródłem inspiracji, a jednocześnie parametry płytek drewnopodobnych przekonują trwałością i łatwością pielęgnacji. Na dodatek forma ceramicznych desek pozwala na różnorodne sposoby układania, z których każdy przynosi wyrazisty efekt dekoracyjny. Zobacz, jak zmienia się oblicze ceramicznych desek zależnie od sposobu ułożenia!
Drewnopodobne płytki ceramiczne są obecnie jedną z najpopularniejszych okładzin – i to nie tylko podłogowych, ale i ściennych. Godnie zastępując naturalne drewno, wyprzedzają je pod względem wytrzymałości mechanicznej i chemicznej, są wodoodporne i mrozoodporne. Dlatego są tak chętnie wybierane do salonów, kuchni, łazienek, korytarzy, gabinetów, pokojów dziecięcych i sypialni, do biur, a także na balkony i tarasy. Ceramiczne deski są bardzo wdzięcznym materiałem wykończeniowym. Pozwalają na niemal nieograniczone zabawy twórcze.
Sposoby układania ceramicznych desek najczęściej wzorowane są na sposobach układania parkietu lub desek podłogowych z naturalnego drewna.
Każdy rodzaj układania mocno wpływa na nacechowanie stylistyczne całej przestrzeni.Zazwyczaj układanie równoległe – w cegiełkę regularną lub nieregularną tudzież wzór angielski – wprowadza do wnętrz wrażenie spokoju i stanowi neutralne tło dla mebli, dekoracji oraz oświetlenia.
Jeśli natomiast pragniesz wyeksponować poszczególne ceramiczne deski lub ująć je w regularne, wyraziste formy, które same w sobie będą przyciągały uwagę, śmiało możesz pomyśleć o bardziej skomplikowanych układach.
Jeśli jesteś wielbicielem klasyki lub poszukujesz rozwiązań uniwersalnych, rozważ ponadczasowy montaż w jodełkę. A jeśli właśnie jodełka Cię zachwyca, pamiętaj, że poza jodełką pojedynczą, możesz zastosować również jodełkę podwójną, potrójną, a także jodełkę francuską, która w ostatnim czasie jest hitem aranżacyjnym.
Do klasycznych układów należą również układy w szachownicę, plecionkę, wzór koszykowy, holenderski, a także różne rodzaje drabinek.
Sam wzór nie wyczerpuje jeszcze wszystkich możliwości – ponieważ do dyspozycji jest jeszcze wybór dotyczący zastosowania układu pionowego, poziomego lub skośnego w stosunku do układu wnętrza.
A przy tym na danej płaszczyźnie wcale nie musisz decydować się na jeden, jedynie słuszny, sposób układania. Przeciwnie, możesz bawić się prostokątną formą i celowo zestawiać różne sposoby montażu – np. równolegle i pod kątem. Dzięki takim odważnym zabiegom Twoje wnętrza będą unikalne, autentyczne i w pełni oddadzą Twój charakter i temperament.
Ceramiczne drewno obecnie króluje na salonach. I to nie tylko dlatego, że świetnie nadaje się pod praktyczne ogrzewanie podłogowe, ale przede wszystkim ze względu na jego walory estetyczne. Ogromne bogactwo inspiracji drewnem najróżniejszych gatunków drzew, poddanych dodatkowym zabiegom stylistycznym, stwarza szerokie możliwości aranżacyjne. Przestrzeń salonu służy głównie relaksowi i spotkaniom w gronie rodzinnym i przyjacielskim. Najmodniejsze, duże deski ceramiczne, świetnie wyglądają w prostych, równoległych układach, nie zakłócając ulubionego rytmu wypoczynku.
Jak już wspomnieliśmy, w miejscach służących wyciszeniu i wypoczynkowi, najlepiej sprawdza się regularny, równoległy układ płytek drewnopodobnych.
Tutaj ceramiczne deski ułożone są wzdłuż boku łoża, a płytki ułożone pionowo na ścianie stanowią ich naturalne przedłużenie (jakby się „wspinały”), podkreślając wysokość wnętrza i subtelne ścienne sztukaterie.
W domowym biurze święty spokój potrzebny jest niemal tak samo jak w sypialni. I tu sprzymierzeńcem w utrzymaniu stanu skupienia będą jasne barwy, funkcjonalne meble, porządek oraz prosty, regularny układ drewnopodobnych desek na podłodze.
A gdy praca będzie wykonana – tuż obok, w otwartej, industrialnej przestrzeni, można w fotelach oddać się miłemu relaksowi przy kawie.
Ceramiczne drewno na całego zadomowiło się w najmodniejszych łazienkach na całym świecie. Żeby jednak nie było nudno, wcale nie trzeba go układać jedynie w pionie lub w poziomie. Równie dobrze można zdynamizować łazienkową aranżację, stosując efektowny układ w jodełkę, a na dodatek dodając towarzystwo mocnych, geometrycznych motywów. Takie połączenie sprawia, że monochromatyczna łazienka w neutralnych barwach jasnego drewna, betonowej szarości i kontrastu czerni z bielą, tętni życiem i wewnętrzną dynamiką.
Planując przestrzeń łazienki weź pod uwagę miejsca, na które chcesz zwrócić uwagę – może to być na przykład strefa umywalki z lustrem, wnęka prysznicowa lub łazienkowy kącik relaksu. Warto te miejsca wyeksponować i ozdobić w oryginalny sposób – a do nich niewątpliwie będzie należało ciekawe ułożenie ceramicznych desek we francuską jodełkę.
Charakterystyczne, efektowne ułożenie desek ceramicznych w klasyczną jodełkę, jest uniwersalne. Sprawdzi się w otwartych przestrzeniach loftowych, w salonach, korytarzach, kuchniach, gabinetach, pokojach dziecięcych, garderobach, a także na balkonach i tarasach. I to zarówno w ekskluzywnych wnętrzach wiekowych kamienic, w surowych aranżacjach industrialnych, we wnętrzach klasycznych, rustykalnych, boho, eko, jak i projektach skandynawskich. Jeśli zatem szukasz ponadczasowego sposobu ułożenia płytek drewnopodobnych (takiego, który przetrwa niejedną rewolucję stylistyczną w Twoim domu), rozważ ten właśnie sposób montażu.
Drewniane inspiracje nie ominęły oczywiście tarasów i ogrodów. Dla tych przestrzeni powstały specjalne, hiper-trwałe płyty tarasowe o grubości 2 cm, również w formie dużych ceramicznych desek. Bezklejowy sposób montażu tych płyt na specjalnych wspornikach sprawia, że układa się je „deska w deskę”, czyli w możliwie najbardziej regularny sposób. Taki układ również wpływa na subiektywne poczucie panującego ładu.